Haridustee algus Kiviõlis

Pärimusmuusika kontsert Maidla Koolis viis mind tutvuma Kiviõli Kunstide Kooli tegemistega ning avastasin sealt peale muusika ka mudellennukite ehitamise. Käisime uurisime asja ning otsustasime kooliga liituda.
Kolm tööpäeva hiljem sain arve. Arvete maksmisega olen ma pedantne – tähtajad on olulised ning arved on koheselt maksmiseks.
Arve ise tundus olevat täiesti arusaadav ning isegi viitenumber oli olemas. Registrikood on loomulikult Kiviõli Linnavalitsuse oma ning tehingupartner olen mina, seega tegemist on kliendinumbriga. Paljud ettevõtted määravad igale kliendile tema numbri, mida on palju lihtsam otsingusüsteemides kasutada kui keerulisi isikunimesid. Lisasin selle selgitusse ning saatsin raha teele.

Järgmine hommik pool kümme leidsin oma postkastist kirja, mille oli saatnud Kiviõli Linnavalitsuse raamatupidaja Küllike Pleskovski:

Tere
Arve ülekandmisel palun selgitusse kirjutada ARVE NUMBER,mis muutub iga kuu .Mitte tehingupartneri nr,seda ma tean isegi,sest see on Kiviõli Linnavalitsuse nr

Selline vastus tegi kurjaks. Ma muidugi ei ootagi seda, et tänatakse kiiresti tasutud makse eest või suudetakse kirja kirjutada ühesuuruste tähtedega. Uhkeldada oma teadmistega, et ta teab isegi, mida ta arvele kirjutas on tõepoolest saavutus inimesele kes teeb seda tööd igapäevaselt. Minu käest sai raamatupidaja Küllike Pleskovski 7 minutit hiljem vastuse:

Tere!

Sel juhul on tehingupartneri number arve peal täiesti liigne, sest 
iseennast nummerdada ja siis kliendile oma number teatavaks teha, ei 
anna tehingupartnerile küll mingisugust teavet juurde. Eks ma võtan 
selle teatavaks, kuid arvete koostamisel võiks lähtuda headest tavadest, 
mitte oma teadmistest.

Siinkohal oleks võinud minu poolest asi sinnapaika jääda, kuid Kiviõli Linnavalitsus on kõvemast puust ning nende sõna peab peale jääma. Oma postkastist leidsin järgmise kirja järgmisel päeval:

Tere!

Arvetel olevad rekvisiidid on kajastatud vastavalt Riigi raamatupidamise üldeeskirjale ning Kiviõli Linnavalitsuse raamatupidamise sise-eeskirja  peatükk II Majandustehingute dokumenteerimine ja kirjendamine p. 2  Algdokument ja sellele esitatavad nõuded alusel.

Lugupidamisega

Eha Kallavus
Kiviõli Linnavalitsuse
pearaamatupidaja asetäitja

Tundus, et raamatupidajad olid koosviibimise teinud ning otsustanud mind seadustega paika panna. Nüüd oli selge, et Lüganuse Vallavalitsus ei ole enam ainukene omavalitsusüksus, kes saab minu tähelepanu osaliseks. Sellised asjad nagu seadustele viitamised, ei tee kellestki tegijat ning nüüd soovin ma teada saada, miks on eraisikutele edastatud arved koostatud just selliselt nagu nad meieni jõuavad. Minu vastus oli otsekohene:

Tere!

Tundub, et minu vastus läks kurtidele kõrvadele. Kui hommikul kell 10 nähvab keegi raamatupidaja Küllike Pleskovski, et ta teab isegi mis on Kiviõli Linnavalitsuse number, siis minu vastus on sellele delikaatne, et sellised vead jääksid olemata, kui mulle ei saadeta andmeid, mida mul pole vaja. Eks ma järgmisel korral olen siis otsekohesem, et Kiviõli Linnavalitsus ei peaks saatma mulle kirju ning üritama telefoni teel tabada, et selgeks teha, kui rumal ma olen.
Luban, et harin ennast selles vallas edaspidi oluliselt ning leian kindlasti ka hulgaliselt vigu, mida Kiviõli Linnavalitsusele ette heita.
Mõtlesin, ennast siis kirjas mainitud dokumentidega kurssi viia, kuid kahjuks ei õnnestunud mul Teie poolt viidatud "Riigi raamatupidamise üldeeskirjast" leida reeglit, mis käsitleks arvetel olevaid rekvisiite. Kas äkki leiate aega ja viitate seaduse paragrahvile? "Raamatupidamise seaduses" on küll § 7 mis käsitleb algdokumenti kui majandustehingu toimumist kinnitavat tõendit, kuid see on kindlasti vale punkt, sest seadus on hoopis teine.
Samuti ei  suutnud dokumendiregistrist leida eeskirja "Majandustehingute dokumenteerimine ja kirjeldamine". Kas võib olla asjaoluga, et kuna tegemist on sise-eeskirjaga, siis ei ole see üldse laiemale ringkonnale nähtav? Kuidas ma saan siis üldse kontrollida fakte, kas Teie väited vastavad tõele?

PS. Kiri on edastatud ka linnapea Dmitri Dmitrijev-le, et talle ei tuleks minu vaenulik hoiak üllatusena.

Nii algas siis minu esimene nädal Kiviõlis, kui üks minu lastest alustas seal haridusteed. Tõenäoliselt pole siin kellegi jaoks midagi üllatavalt, kes mind natukenegi tunneb, kuid et see algas sellisest tühisest veast, on isegi minu jaoks üllatav. Igatahes soovin ma, et keegi teine enam selliseid ebameeldivas toonis kirjutatud kirju enam ei saaks ning teen ettepaneku arvete sisu ja vormi muutmiseks.

Teadmisi täis päev Tartus

Suslikute ja 3. klassi  5. novembri pikk ning teadmisterohke koolipäev toimus Tartus. 

Külastasime Ahhaa teaduskeskust, kus  tutvusime mänguliselt teaduse ja tehnoloogiaga, ise katsetades ja avastades.

Nautisime Ahhaa planetaariumietendust.

Osalesime teadusteatri etendusel teemal “Õhk”, kus pea iga katse lõppes pauguga.

Valmistasime  ise seepi.

Käisime Tartu Tähetornis kosmosesaladusi avastamas ning saime rohkelt teadmisi

Päikese kohta.

  • Suur tänu kõigile lastevanematele, et  võimaldasite seda kõike oma lastele!
  • Palju tänu  Ritale, Ahtole, Aivole  meie sõidutamise ja kaasalöömise eest!