Kiviõli I Keskkooli teated 29.09.2016

1. Kiviõli I Keskkool on saavutanud Euroopa ettevõtliku kooli tiitli The Enterpreneurial School 2016. See on suur tunnustus Ettevõtliku Kooli toimetamistesse panustamise ning ettevõtliku hariduse edendamise eest.

2. Pärnu rahvusvahelisel lauluvõistlusel Kuldleheke saavutas meie kooli õpilane Mirtel Põdra 4. koha!

3. 15 meie kooli 6. klassi õpilast osalesid lõiminguprojektis ja viibisid eelmisel nädalal Kilingi- Nõmmel. Laupäeval, 24. septembril toimus seal Saarde valla VI Kolme Koolimaja jooks ja Valeri Vilkel saavutas seal oma vanuserühmas III koha. (foto: Jaanika Merirand)

4. Kiviõli Lions Club on välja kuulutanud MEENE konkursi ja kutsub kõiki meie kooli õpilasi ning lapsevanemaid osalema.

Õpime õpetades

Kui päevatööks ei ole vigade otsimine, siis vea leidmine on alati meeliülendav sündmus. Saad oma tarkust ja tähelepanelikkust välja näidata ning sinu enesekindlus kasvab. Mis aga juhtub siis, kui teisi veale osutades tuleb välja, et sa eksisid ning tegelikkuses oli kõik algusest peale õigesti? Tunned ennast üsna rumalana ning kaob ära igasugune tahtmine veel üldse kedagi õpetada, sest äkki ei ole sul jälle õigus!
Mina arvan, et võiks sellest tegelikult õppida ning mitte karta eksimist! Me eksime nagunii kõik kogu aeg milleski ning kui midagi jääb segaseks siis võiks selle endale selgeks teha ning kui see käib läbi vigade otsimise, siis miks mitte!
Praegu on käimas vahva üritus nimega Teadlaste Öö Festival ning just sellises kirjapildis oleme me harjunud seda igal pool nägema. See on meile juba mällu söövinud. Ja siis ma märkasin kodulehel kirja: Teadlaste Öö festival. Kohe aru saada – valesti kirjutatud! Muidugi andsin sellest kohulehe haldurile teada, et ole hea, paranda see väike viga ära, jätad endast parema mulje.
Sain vastuseks sellise selgituse:

Tegelikult veel kõige õigem kirjutada kõik väikeste tähtedega. Festival peab olema kindlasti väikese tähega, sest tegemist on ürituse nimetusega, mille nimeks võiks olla Teadlaste Öö - just neil kaalutlustel on Teadlaste ja Öö kirjutatud suure, aga festival väikese tähega. Grammatikareeglid!

Tundsin ennast juba natukene ebakindlalt ning tahtsin oma seljatagust kindlustada ja küsisin teadlaste käest. Nemad on ju targad!

Teadlaste Öö Festival on bränd, mis on patendeeritud ja festivali täispikk nimi ongi Teadlaste Öö Festival, mistõttu tuleb seda kirjutada läbivate suurte tähtedega. 
Ajakirjanduses, kus on tarbetekstid kirjutatakse nimes "festival" väikese algustähega.

Nägid! Tehtud!

Kuna õpetatav ei tahtnud sellega endiselt leppida vaid ütles, et tema seljataga seisab Eesti Keele Instituut (kirjutatakse kõik puha suurte tähtedega!), siis oli aeg küsida kolmanda osapoole arvamust.

Järgmine hommik saatis EKI välja kaks ühesugust kirja kahele erinevale aadressile , sest me mõlemad olime teineteisest sõltumatult otsustanud küsida nende käest kinnitust oma arvamuse kohta.

Keelekorraldajad soovitavad kirjutada teadlaste öö läbiva väiketähega, kuna see on puhtakujuline kirjeldav nimetus: esimene sõna nimetab, kes on korraldajad ehk osalised (teadlased), teine sõna täpsustab, mis liiki üritusega on tegemist (öö kui öine üritus). Sama kehtib ka näiteks muuseumiöö, ostuöö ja teiste nimetuste korral. Festivalinimetuse puhul oleks õige rakendada pigem pealkirjamalli: festival "Teadlaste öö". Pole põhjust kuulutada sõna "festival" üritusenime osaks: kas ürituse nimi koos põhisõnaga oleks siis festival Teadlaste Öö Festival?

Kaubamärgi registreeritud nimetus ei tähenda kohustust järgida õigekirjast hälbivat vormistust jooksvas tekstis ehk kui kellelgi on õnnestunud võtta patent ortograafiliselt vigase nimetuse peale, on nimetuse kasutajail õigus kirjutada jooksvas tekstis seda nimetust eesti õigekirjareeglite kohaselt.

Eesti Keele Instituudi keelenõuanne

Minu lahing oli kaotatud. Kuigi minu õpetamisest ei tulnud midagi välja, õppisin ma ise sellest ning ma ei karda järgmist korda kellelegi vigu kätte näitamast, sest äkki ma saan jälle targemaks! Saatsin ka teadlastele kirja, et nad teaksid vigadest hoiduda:

Kuna teie rõhk tähelepanu on suunatud eelkõige lastele ja noortele ning te tegelete nende õpetamisega, siis ei tohiks neid õpetada valesti. Minu soovitus teile oleks nimetus viia õigekirjaga kooskõlla või siis noortele tutvustada EKI nõuannet, et kuidas tegelikult on õige, kuid teile lihtsalt meeldib taoline kirjastiil. Kolmas versioon oleks edaspidi kasutada ainult trükitähti brändi osana :)

Kui oma eelmisele kirjale sain vastuse 30 minutiga, siis sellele kirjale ei reageeritud ka 24 tunniga mitte. Kahju muidugi kui õppimine ja õpetamine ei käi käsikäes.
Loodetavasti keegi õppis sellest midagi. Mina igatahes sain teada, et isegi kui enamus teeb midagi valesti, siis ei muutu see automaatselt õigeks.

uljamast uljam Uljam

Minu esimene komandeering

TEISIPÄEV, 20. september 2016

Pärast neljatunnist sõitu jõudsime Kilingi-Nõmmele

…meie saime korraliku toa ja kolisime sisse

…õpetaja seadis end sisse pingil

…ja magama…

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi grupp, Marie Kielas 20.09.2016

KOLMAPÄEV, 21. september 2016

Täna külastasime puidutehast, kus saetud puud saadetakse Rootsi ning kui seal on metallasjad külge monteeritud, siis liiguvad tooted edasi Ameerikasse kus ta garderoobina meile tagasi müüakse.
Edasi sai külastatud Kilingi-Nõmme surnuaeda ning need kes veel väga väsinud ei olnud, said ennast spordisaalis lõplikult ära väsitada, et siis homme jälle õigel ajal jalul olla, sest Pärnu ootab…

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi grupp, Marie Kielas 21.09.2016

NELJAPÄEV, 22. september 2016

Kabli oli see koht kus sai täna loodust nautimas käidud ning tutvutud linnuvaatlusjaama tööga. Tee President Konstantin Pätsi sünnitalu mälestusmärgi juurde viis läbi raba. Pärnus kohtusime MIRTLIGA 😀 keda ei olnud juba VÄGA KAUA näinud ning vaatasime kinos ära fimi “Lemmikloomade salajane elu”.
Monica telefon sai ka ära parandatud, nii et võin avada iPhonide parandustöökoja.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi grupp, Marie Kielas 22.09.2016

REEDE, 23. september 2016

Täna oli peale koolipäeva võimalus ronida tuletõrje torni tippu, proovida robotite programeerimise peal kätt ning tikitiiger õmbles sinu eest soovitud teksti riidele 🙂
Päeva lõpetas koolimuuseumi külastus.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi grupp, Marie Kielas 23.09.2016

LAUPÄEV, 24. september 2016

Tänane päev algas sportlikult VI Kolme Koolimaja jooksuga ning üldkokkuvõttes saavutasin 224. koha mis oli väärt märki 🙂 2016kolmekoolijooks-5km
Edasi sai võetud nädala kokku ning homme algab kojusõit!

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi grupp, Marie Kielas 24.09.2016

PÜHAPÄEV, 25. september 2016

Täna pidi meie Kilingi-Nõmme sõpradega hüvasti jätma. Koduteel vaatasime üle, kas Viljandi on oma lossi korda teinud, aga olid ikka veel ainult varemed.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi grupp, Marie Kielas, 26.09.2016

Kiviõli I Keskkooli teated 19.09.2016

1. Alutaguse Noorte Mängude teatejooksu võistlustel Toilas saavutas meie kool kokkuvõttes II koha.
Kuni 5. klasside arvestuses sai meie võistkond III koha. Võistkonda kuulusid: Maksim Tsvetkov, Maksim Mitrjagin, Kristjan Koppelman, Ramaz Kardava, Kevin Markus Keskküla, Emma Vassiljev, Sabina Reest, Veronika Ristal, Angela Veske, Teona Berget.
6.-9. klasside arvestuses saavutati I koht! Võidukasse võistkonda kuulusid: Andero Eiche, Rene Risto Pozdnjakov, Stiven Tsõnduk, Raiko Härm, Jacek Uustal, Kristina Reimer, Gerel Atheron Normak, Erika Molotov, Helena Heinjärv, Nele Rumm.
Tublilt osalesid ka gümnasistid: Kristo Erte, Viljar Geide, Remi Molotov, Erik Ivari Palu, Kevin Rumask, Steveli Säde, Kätlin Sõber, Johanna Vau, Eugenia Felert, Aurika Kudrjavtseva.
Kiitus ja pai osalejaile!
Tugev käepigistus, õpetajad Urve Kuusmik, Anneli Goldberg ja Priit Sternhof!2. Neljapäeval, 22. septembril on meie koolis külas Järvamaa koolijuhid.

3. Vahetusjalatsid!

4. Täna kl 10.00 tutvustatakse kooli aulas Aidu sõudetreeninguid! Ole kohal!

5. Matkapäeva pildid/videod huvijuht Helena kätte!

6. Järgmisel nädalal saab hoo sisse Teadlaste Öö festival. Hoia end infoga kursis sööklaesise teadetetahvli kaudu!

Mis on tähtsam – sihtpunkt või teekond?

Kui hommikuti läheb riidesse panemisega kauem aega, siis tähendab, et ilmad on külmemaks läinud ning suvi on läbi saanud. Käesoleval aastal küll mitte oluliselt külmemaks, aga siiski niipalju, et osad lennuvõimelised linnud lähevad sinna, kus toit on värske, mitte külmutatud. Kuna järjest vähem on soov väljas olla ka inimestel, siis suur hulk nendest otsib tuule ja vihma eest varju koolimajadest. Kui palju inimesi aga läheb kooli mõttega, et ma mitte ei pea sinna minema vaid ma tahan sinna minna?

Kui tagasi vaadata suvele, siis lapsed tulid nädalaks ajaks kooliseinte vahele. Võib ju arvata, et nad tulid suve eest sooja, kuid tegelikult tulid nad selleks, et õppida ise midagi ning õpetada endale õpetajaid programmi Noored Kooli raames. Tegemist ei olnud kohustusega vaid võimalusega ning seda võimalust kasutati ära, et  koos midagi huvitavat teha.

Lapsevanemana olen ma võtnud endale kohustuse võimalikult palju oma lastega koos sama rada käia, et ma näeksin mida nemad näevad ja siis saaksin nendest ka ehk paremini aru. Kõik me tahame, et meie lapsed oleksid suureks saades edukad ning näitame neile kätte eeskuju, milliseks ta peaks saama. Kuid kuidas sinna jõuda? Tihtipeale ei pruugi me seda isegi teada, sest me tahame, et meie lapsed jõuaksid meist kaugemale, kuid kui meile on see tee tundmatu. Kuidas me saame siis olla teejuhtideks? Siis äkki ongi mõistlik koos lapsega mööda seda rada minna ning kasutada oma elukogemust selleks, et valikuid oleks lihtsam teha. Muidugi võib juhtuda, et sinu väike koopia ei taha teiste vigadest õppida vaid eelistab enda omasid ning siis tema kõrval käies võid ühel hetkel avastada, et olete mõlemad rappa läinud, kuid vähemalt ei ole siis laps seal üksinda!

Tõenäoliselt räägib iga kool, igal aastal, et kodu ja kooli vaheline koostöö on väga oluline. Tihtipeale jäävadki need üleskutsed ilusateks sõnadeks, sest keegi ei ole kunagi öelnud, et missugune peaks see koostöö olema. Kas piisab sellest kui laps hommikul koos vajalike vahenditega kooli saata või peaks see olema midagi enamat? Muidugi on ka koole, kes teevad asja lihtsamaks, saates lapsevanematele koju arve. Kiviõli I Keskkool aga nii lihtsat koostöövormi ei viljele, vaid siin on vaja midagi enamat kui lihtsalt oma tegemata töö kinni maksta!

Mina olen enda jaoks teinud asja lihtsaks – küsin asjaosaliste endi käest. Kui lapsed või õpetaja on huvitatud, et lapsevanem võtaks nende tegevusest osa, siis igal võimalusel olen ma kohal. Püüan olla õpetajale alati abikäteks ja -silmadeks ning ei ole kunagi keskendunud ainult oma laste tegemistele. Tegelikult on samamoodi tähtis tunda kõiki teisi lapsi, sest see on seltskond kellega veedab sinu laps poole ajast koos ning mõjutab teda isegi rohkem kui sina seda suudad kodus teha. Palju lihtsam on teisi lapsi õpetada, nemad omakorda annavad õpetussõnad sinu lapsele edasi ning siis ei tundu see enam pealesunnitud normina ja see omandatakse paremini.
Tegelikult on kõik need koostegemised ülilahedad. Siiramat avastamisrõõmu ei saagi olla, kui väljasõidul metsa, poetab rivi alguses olev laps samblale maha mõned kõrsikud ning rivi lõpus imestavad lapsed, et mis looma kaka see võib küll olla…
Samamoodi ei jäta ma märkamata ka kooli kutseid – kui lapsevanemat tahetakse näha, siis püüan ikka kohal olla. Kuigi iga kord ei ole see võimalik, siis vähemalt on olemas tahe ning soov asjadest osa võtta!

Minu koostöö Kiviõli I Keskkooliga on kestnud aasta ning see on piisav aeg, et anda hinnang, kui hea õppeasutusega on tegemist. Tegelikult ei ole seda hinnangut andnud mitte mina vaid minu lapsed. Kui poolel teel koju küsid, kuidas koolis läks, siis kui saad vastuseks “jõuame koju, siis räägin”, siis see ei saa tähendada muud, et ju seal juhtus siis ikka nii palju, et mõlemale vanemale eraldi ei jaksa rääkida ning lihtsam on seda mõlemale korraga teha. Ja kui seal toimub midagi nii suurt, et seda märkab ka kogu Eesti, siis mida muud saaks lapsevanem tahta, kui ainult uhke olla, et ta laps käib sellises koolis!

Vaatamata sellele, et me käime läbi kõik sama teekonna, jõuame me kõik erinevatesse kohtadesse. Selle tingivad väikesed tõuked mis võivad olla antud ükskõik kelle poolt ning selleks, et suund oleks õige on vaja õigeid inimesi. Mul on au tänada kõiki Kiviõli I Keskkooli õpetajaid ja õpilasi, kes on aidanud mu lastel õiget suuda hoida juba terve aasta ning olen lootusrikas, et vähemalt 12 aastat on veel ees! Minu jaoks on oluline teekond ning koos heade inimestega seda läbides, ei tundu ka väga kauged sihtpunktid kättesaamatutena.

Uljam
I, IV, VI, IX klassi lapsevanem

Kiviõli I Keskkooli teated 12.09.2016

1. Kooli ÕE (õpilasesindus) uus koosseis:
Melani Lindeberg, Loore Vau, Gerel Normak, Kerttu Filippov, Stiven Tsõnduk, Breth Normak, Maarika Korobova, Merilin Innos, Cristen Mahhonin, Kasper Hansar, Kätlin Sõber, Marul Paist.

2. Algas üle-euroopaline spordinädal – KÕIK LIIKUMA! Täpsemalt esimest korda toimuva spordinädala kohta saad lugeda SIIT.

3. Selle nädala kehalise kasvatuse tundides tutvustatakse taekwondod, et innustada õpilasi treeningutesse tulema.

4. Teisipäeval, 13. septembril kell 15.00 toimub kooli aulas Esteetika- ja Tantsukooli avatud tund. Tulge uudistama!

5. Kooli kodulehekülg valmistub läbi tegema muutusi. Meie kooli haridustehnoloog Tiina Pau ootab II korruse infostendi lähistel õpilaste ettepanekuid, mida ja kuidas muutma peaks. Tule, avalda arvamust ja aita kaasa vahva kodulehe tegemisele!
Oma ettepanekuid saab lisada ka SIIN

6. Selle nädala jooksul ootab huvijuht Helena klassidelt matkapäeva kokkuvõtteid:
1-minutiline videoklipp või pildiseeria.

7. Algas KÖÖGIVILJAKAPMAANIA!
Kampaania eesmärk on mõjutada inimesi sööma vähemalt 3 portsjonit ehk peotäit köögivilju päevas.
Uuri lehekülge toitumine.ee– antakse praktilisi nõuandeid, nippe ja julgustust, selleks et köögiviljade tarbimist lihtsustada.

8. Selle nädala kolmapäevast kuni reedeni ristivad abituriendid kümnendikke! Hoia end sündmustega kursis!

9. Kolmapäeval kl 14.00 on võimalik kaasa elada põnevale vastasseisule jalgpallis! Õpetajad vs abituriendid – tule kaasa elama!

10. Kooli parklas on olukord märgatavalt paranenud! Aitäh, kõigile lastele, kes oma vanematele meelde tuletavad, et värava juurest koolini võib ka jala minna! Need, kes veel jalutamise võimalust pole kasutanud – praegu, Euroopa spordinädala raames, on just õige hetk algust teha!

Kiviõli I Keskkooli teated 05.09.2016

1. Kooli ÕE (õpilasesindus) kutsub endi hulka uusi liikmeid!
6. ja 7. septembril II korruse infostendi all avatud infopunkt, kus saad infot ÕE tegemiste kohta ning avalduse blanketi juhuks, kui soovid Kiviõli I Keskkooli vahvasse õpilasesindusse kuuluda.
Avalduse esitamise tähtaeg 8. september kl 12.15.
ÕE uus koosseis kuulutatakse välja 12. septembri hommikusel kogunemisel aulas.

2.      26.-30. septembrini osaleb meie kool üle-eestilises Teadlaste Öö festivali programmis. Selle aasta teemaks on ULME. Oleme oma kooli kutsunud palju põnevaid külalisi, gümnasistid saavad kätt proovida töötubade läbiviimisel ja reedel, 30. septembril toimub teaduse ja ulme mess.
NB! Kutsume üles kõiki õpilasi, õpetajaid ja lapsevanemaid, kellel on FB konto, vahetama oma kaanepildi TÖFi ametliku reklaampildi vastu.
Pildi saad kopeerida sellelt aadressilt:  http://goo.gl/2ZULr2

3.      Reedel, 9. septembril toimub matkapäev „Reipalt koolipinki!“ Igalt klassilt ootame lühikokkuvõtet vahvast päevast video või fotoseeria kujul.

4.      Koolirahva pildistamine toimub sel aastal 12.-13. septembril!

5.      Kooli parklas on hommikuti väga kaootiline ja tihe liiklus. Selleks, et nii jalgsi, rattaga kui ka autoga tulijad jõuaksid turvaliselt kooli, palume neil õpilastel, keda tuuakse autoga, värava juurest jalutada koolimajja – nii ei riku ka lapsevanemad parklasse sissesõitu keelava märgi seatud piirangut.