Hüvasti, õpetaja Jaanika!

lassileht ei ole pidanud siiani ühegi õpetajaga hüvasti jätma, nüüd on see aeg käes!

Õpetaja Jaanika on koos Jutulindudega olnud igal pool kaasas juba algusest peale. Selle aasta 2. septembril, aga oli esimese klassi esimene tund ka ühtlasi õpetaja Jaanika esimene tund. Kahjuks kestsid need kunstitunnid ainult 1. veerandi…

Fakt on see, et igaüks ei suuda lastega tegeleda niimoodi, et nad tuleksid sinuga kaasa, kuulaksid sind ja samas peaksid ka sinust lugu. Klassileht on püüdnud oma piltide ja videodega tuua kõikide inimesteni seda, mis koolis toimub ning väga paljud minu tuttavad on aru saanud, et see töö seal ei ole kerge. Seda raskem on lahkuda inimesest, kes sai oma tööga väga hästi hakkama ning Maidla Põhikool jääb ilma millestki sellisest, mida ta kogu aeg otsib, kuid ei märganudki, et lasi selle ise käest! Õnnitlused Kiviõli I Keskkoolile ning ma olen kindel, et kaugel ei ole aeg, kui me tuleme kõik sulle sinna järele!

Uljam Teuli

VIDEO

Leheloomad

Internetis kolades leidsin sellise vahva lehe nagu “höp“. Sügise puhul jäi silma leheloomade valmistamise õpetus, kuid ehk leiab sealt teinekord veelgi midagi huvitavat. Kui kellelgi hakkab silma põnevavaid lehekülgi, siis jagagu seda ka teistega. Klassilehe Facebooki lehele saavad sissekandeid kõik teha!

Milliseid lehti valida?

Vali kuivatamiseks ilusad erksavärvilised lehed erineva kuju ja suurusega. Juba korjates pruunikate laikudega lehed muutuvad kuivatamise käigus tõenäoliselt üleni pruuniks. Kui sul on oma aed, vaata ka seal ringi. Palju erikujulisi lehti võib leida just sealt. Toredad erksavärvilised lehed on näiteks õunapuu all või aroonia põõsa otsas. Korjake ka päris pisikesi lehti, neist saab hiljem teha huvitavaid pisikesi detaile. Lisaks võib kuivatada näiteks vahtraseemneid.

Puulehtede kuivatamine

Kuigi puulehti on ikka kuivatatud raamatute vahel, soovitame meie lehti kuivatada pigem raamatute all, sest nii ei riku raamatulehti ära. Kuivatamiseks läheb vaja paberit, mis hästi niiskust imaks. Väga hästi sobivad selleks vanad ajalehed.

Aseta ajalehed paari kihina siledale pinnale (lauale, põrandale, aknalauale) ja lao sinna peale puulehed. Jälgi, et need ei jääks kahekorra! Kui ajalehe pind on puulehtedega kaetud, aseta ettevaatlikult peale veel paar kihti ajalehti. Kõige peale lao ühtlase kihina raskuseks raamatuid.
Arvesta, et lehtede kuivatamiseks kulub umbes nädala jagu aega. Varem raskuse alt välja võetud lehed võivad uuesti kõverduma hakata.

Vaja läheb:

– kuivatatud puulehed
– paksem paber või kartong
– liim
– käärid

KUIDAS TEHA?

 1. Laotage lapsega lehed laiali, et näeksite, millised lehed teil üldse olemas on.
 2. Võtke ette paberileht (ühe looma jaoks võiks olla ruumi ühe A4 formaadis paberilehe jagu) ning hakake erinevate lehtedega katsetama.
 3. Proovige erinevate kujude ja värvide kombinatsioone.
 4. Kui kogutud lehtede hulgas pole piisavalt väikseid lehti, võib pisikesed detailid, näiteks silmad ja nina, kääridega mõnest puulehest välja lõigata.
 5. Enne kui asute lehti paberile kleepima, lõigake vajadusel ära üleliigsed lehevarred.
 6. Kanna liim ettevaatlikult puulehe tagaküljele ning suru leht õrnalt vastu paberit.
 7. Kleebi ükshaaval ka ülejäänud puulehed paberile.
 8. Pane kokkukleebitud pildi peale leht paberit ning aseta see mõneks ajaks raskuse alla kuivama.

Kuivõrd kuivatatud lehed on küllaltki haprad, siis anna lapsele kasutamiseks eakohane liim. Suuremad lapsed saavad hakkama liimipulgaga, väiksemad võiksid kasutada vedelat liimi ja pintslit.

MIDA VAHVAT SAAB TEHA LEHELOOMADEGA?

 • vahvamad pildid saab ära raamida ning riputada lastetoa seinale või kinkida vanavanematele
 • meisterdada loomapiltidega sünnipäevakaarte või – kutseid
 • meisterdada aabitsa või tähekaardid päris enda lehepiltidega

MIDA TOREDAT ÕPETAB LEHELOOMADE MEISTERDAMINE?

 • harjutab nägema loodust ja loomi
 • arendab värvi- ja vormitaju
 • õpetab  meid ümbritsevat keskkonda üksikuteks kujunditeks “lahti võtma”
 • lehtede sättimine, lõikamine ja kleepimine arendab peenmotoorikat
 • soodustab ajupoolkerade koostööd, kuivõrd tegevusse on kaasatud mõlemad käed
 • arendab fantaasiat ja loovust

ALLIKAS: Leheloomad

Keraamika ja krokodillid

Meie peres olid kõik nina pikal oodanud, millal saab jälle saviga plätserdama minna, seepärast otsustasime, et seda meelelahutust väärivad kõik ning läksime kogu perega. Mida seal tehti, sellest räägivad pildid enda eest!

PILDID