Küpsetasime leiba

Juba aastaid tähistatakse Eestis oktoobri esimestel nädalatel LEIVAPÄEVI või LEIVANÄDALAT. Meeldetuletuseks olgu see, et eelmistel aastatel kutsus lasteaed meid oma üritustega ühinema. Pidasime leivapidu ja tegime kõik koos erinevate maitsvate katetega võileibu, käisime Tapal saiategu vaatamas jne.

Sel aastal lubas kool oma tegemistesse kaasata lasteaia. Leivaliidu kodulehelt lugesin, et soovitatakse külastada leivatehast, et oma silmaga rukkileiva valmistamist näha. Võta näpust!!! Ümbruskonna leivatsehhid ( Grossi Pagar, Kalev, Orti) said läbihelistatud, mitte keegi ei soovinud meid vastu võtta 🙁
Ja siis kõige lootusetumal hetkel lugesin “Põhjarannikust” kuulutust, et Ida- Virumaal Atsamala küla Tagavälja  talu kutsub lapsi ja teisi huvilisi leiba küpsetama.

8. oktoobril sõitsidki ligi 50 huvilist lasteaiast ja koolist leivapäevale. Meid võttis vastu Tagavälja talu rõõmsameelne ja lahke perenaine. Ta juhatas meid oma majapidamisse. Seadsime end sisse suures soojas köögis.

Kõigepealt oli vaja leivataigen valmis sõtkuda. Selle auväärse ülesande sooritajaks said portugaallane, kes on praegu Maidla Noortekeskuses vabatahtlikuna tööl ja mina- 2. kl õpetaja 🙂 Kui taigen sai sõtkutud, jäeti see kerkima… Edasi kutsus  selle talu peremees meid õue, et näidata  ja tutvustada kõiki töid, mida leiva saamiseks tuli vanasti teha käsitsi… ( tänapäeval, teadagi, on kõik hoopis lihtsam!).

Kõik lapsed said ise sirbiga rukist lõigata, vilja peksta ( ka koodiga), jahvatada käsikiviga… Vahepeal oli perenaine leivad ahju pannud, meie aga mängisime õues leivateemalist rahvamängu. Lõpuks saabus aeg taas kööki minna. Ja milline hõrgutav leivalõhn meid vastu võttis!!!  Seda pole võimalik kirjeldada !!! 🙂 Seda peab ise tundma!  Leivad olidki valmis saanud…

Veel õpetas perenaine meile või tegemist. Või tehtud, hakkasime lõpuks sooja leiba värske koorevõiga mekkima…  Mmmmmm…. kui maitsev see kõik oli! Kõrvale pakuti talupiima, õunamahla ja taimeteed.
Mälestuseks meie külaskäigust kinkis perenaine kõikidele osalejatele väikese kotikese rukkiteradega.

Lasteaia ja algklasside laste leivapäeva toimetusi jälgis ka meie maakonna päevalehe “Põhjarannik” ajakirjanik ja fotograaf. Laupäevases lehes (10.okt) ilmuski leivateost reportaaž.  Soovitan tutvuda!

PILDID

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.